První kroky

Po návratu z Křižanova bylo hlavním úkolem vymyslet, jak ta videa natočíme. A pak samozřejmě začít točit ta videa.


Měli jsme dost jasnou představu, jak budou videa vypadat. Chtěli jsme snímat displej a práci s tabletem tak, aby u toho byl zachycen i reálný lidský prst. Byli jsme přesvědčení, že je nezbytně nutné, aby divák viděl, kam klikáme, jak tablet doopravdy používáme. Samozřejmě jsme také chtěli, aby obraz videa byl kvalitní – ostrý a bez vad. Zvolili jsme si asi nejkomplikovanější způsob snímání plochy tabletu.

Hlavním úkolem pro toto období tudíž bylo zajistit všechnu potřebnou techniku, prostory a schopnosti. A zde jsme narazili do pořádně pevné zdi. Zkrátka… nikde nás nechtěli. Nebo nám chtěli pomoci, ale nabízeli prostředky, které nám moc platné nebyly (např. střižna). Udělali jsme chybu, že jsme se příliš brzo upnuli na představu ideálního výsledku. První jsme si měli zjistit, jestli tohoto výsledku můžeme s našimi prostředky dosáhnout.

Měli jsme dva záložní plány. Buď si postavit vlastní ministudio, nebo dát sbohem ideálu reálného lidského prstu (= snímat plochu tabletu softwarově). Na řadu tudíž přišly týmové porady, dohadování, hledání nových cest.

I když se to nezdá, toto období „nečinnosti“ trvalo docela dlouho. Bylo to způsobeno vleklými domluvami s různými studii (když s vámi někdo nechce spolupracovat, nechce se mu ani odepisovat na e-maily).


Ke konci března jsme vyjeli do Zlína otestovat ateliér, se kterým jsme si domluvili spolupráci. Kvůli jediným světlům, která jsme mohli použít, jsme věděli, že tento ateliér využijeme pouze k natočení videí, ve kterých popisujeme tablety zvnějšku (tlačítka, zdířky apod.) Součástí pronájmu byla i zrcadlovka, na kterou jsme natáčeli.

Ve Zlíně jsme natočili čtyři videaApple iPad, Samsung Galaxy Tab 10, HP Pro Tablet 610 a Lenovo Miix 2. Tyto tablety nejsou vybrané nijak záměrně, onen víkend jsme si mohli půjčit pouze tyto čtyři. A měli jsme štěstí, že ke každému operačnímu systému bylo dostupné alespoň jedno zařízení.

Po návratu do Brna jsme se pustili do stříhání, nahrání audia a vytváření loga a jednotného vizuálního stylu pro všechna videa. Konečně jsme se také rozhodli, že ustoupíme vlastním požadavkům a videa natočíme softwarově. O dalším nahrávání, plánování workshopů a dalších věcech něco povíme v dalších příspěvcích.